Kredyt walutowy czy złotówkowy - co wybrać?

27:09:2017 Porady Kredyty

Kredyt hipoteczny złotowy (złotówkowy) jest przyznawany i spłacany w złotych. Jego ryzyko polega na wahaniach (możliwym wzroście) polskiej międzybankowej stopy procentowej WIBOR, na której się opiera. 

Kredyt hipoteczny walutowy rozliczany jest w walucie obcej (najczęściej jest to euro , dolar amerykański, frank szwajcarski). Są dwa typy kredytu walutowego. Rzeczywisty kredyt walutowy jest przyznawany i spłacany w walucie obcej. Częściej jednak mamy do czynienia z denominowanym kredytem walutowym , który przyznawany jest w walucie obcej, ale traktowanej tylko jako punkt odniesienia. Wypłacane kredytobiorcy kolejne transze kredytu oraz spłacane potem przez niego raty przeliczane są na złotówki według obowiązującego w danym dniu kursu walutowego.

 

 

Kredyt – jakie raty wybrać, równe czy malejące?

27:09:2017 Porady Kredyty

Czy wiesz, że zaciągając kredyt możesz zdecydować o wariancie jego spłaty? Wybór pomiędzy systemem rat równych i malejących to często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności. Warto zwrócić na to uwagę, szczególnie w przypadku wieloletnich kredytów mieszkaniowych